Edukacja ekologiczna nabiera coraz to większego znaczenia, a dzięki niej zarówno dzieci jak i dorośli stają się świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego. Wydarzenie, jakim był Kongres Ekologiczny dla Przedszkolaków i towarzysząca mu Konferencja: „Skutki degradacji środowiska naturalnego i sposoby jej przeciwdziałania”, miały na celu nie tylko zwrócenie uwagi na wszelkie działania na rzecz ochrony środowiska już od najmłodszych lat, ale również ukazały potrzebę dialogu różnych środowisk: naukowych, samorządowych i biznesu oraz obrania wspólnej strategii i zaangażowania środowisk lokalnych w problemy globalne.
24 kwietnia, w Katedrze Ochrony i Kształtowania Środowiska Instytutu Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbył się Pierwszy Kongres Ekologiczny dla Przedszkolaków. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację VIVE Serce Dzieciom, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Grupę MAC było w województwie świętokrzyskim pierwszą tak dużą inicjatywą, w którą zaangażowane zostały władze wojewódzkie, władze lokalne, przedstawiciele nauki i biznesu oraz ponad 150 przedszkolaków z kieleckich przedszkoli.
– Zanieczyszczenie środowiska naturalnego, spowodowane działalnością człowieka często dla dzieci jest pojęciem abstrakcyjnym. Nie znają one bowiem dobrze eko-zasad, nie mają poczucia, że dbając o najbliższe otoczenie, mają wpływ na stan środowiska. Stąd pomysł na Kongres Ekologiczny, na który zaprosiliśmy dzieci w wieku przedszkolnym i zaproponowaliśmy im edukację ekologiczną poprzez zabawę i warsztaty – mówi Grażyna Jarosz, Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom, inicjator i współorganizator kongresu. – Edukując dzieci uczymy ich dobrych przyzwyczajeń i nawyków, ponieważ to pozostanie z nimi na całe życie. Dbając o najbliższe otoczenie, mamy wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy, a zaszczepiona i rozwijana wrażliwość przyrodnicza i edukacja ekologiczna wśród dzieci spowoduje, że najmłodsze pokolenie nie będzie obojętne wobec środowiska – dodaje Grażyna Jarosz.
– Jako wydawnictwo edukacyjne w sposób szczególny dokładamy starań, aby wspierać edukację ekologiczną organizując między innymi tego typu wydarzenia jak I Kongres Ekologiczny Przedszkolaków. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie zaprosić dzieci do warsztatów. Z podręczników i kart pracy wydawnictwa MAC uczy się blisko milion uczniów, to duża odpowiedzialność. Dlatego wydajemy także książki poświęcone ekologii, propagujące wśród dzieci ekologiczny tryb życia i podpowiadające sposoby na segregację śmieci i oszczędzanie wody – mówi Grzegorz Kowalski, Prezes Zarządu Grupy MAC S.A., współorganizator kongresu.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta oficjalnie rozpoczął Kongres przyznając, że najważniejsze jest to, aby każde działanie i wszystkie zmiany rozpoczynać od samego siebie i dawać dobry przykład kolejnemu pokoleniu. – Jest mi niezmiernie miło, że właśnie w Kielcach organizuje się taką inicjatywę, w której uczestniczą dorośli i dzieci – dodała Renata Janik, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Podczas Kongresu Ekologicznego dzieci wzięły udział w warsztatach: powietrze i badanie jego czystości, ocean i rafa koralowa, recycling tekstyliów, segregacja odpadów, h2o lubię to, wysłuchały bajki autorstwa Agnieszki Kaczmarczyk-Jary. W salach przygotowanych wcześniej przez organizatorów na najmłodszych czekały ciekawe zadania i zabawy. Dzieci wspólnie śpiewały, tworzyły maskotki z tekstyliów, były edukowane w zakresie segregacji śmieci.
– Było super. Widziałem duże rybki i robiliśmy razem z kolegami kolorowy deszcz. Ze starych szmatek zrobiłem wielkiego ludka. Nauczyłem się, że musimy razem z kolegami dbać o nasz świat i nie mogę wszystkich śmieci wyrzucać do jednego kosza. Cieszę się, że możemy razem uczyć się tego, jak dbać o środowisko – mówił siedmioletni Jaś z Przedszkola Publicznego z Oddziałami Integracyjnymi Sióstr Kolegium Świętej Rodziny w Kielcach.
– Kongres był nie tylko zabawą przez edukację. Spotkanie miało znacznie szerszy wymiar, a towarzysząca wydarzeniu konferencja: Skutki degradacji środowiska naturalnego i sposoby jej przeciwdziałania, była spotkaniem środowisk naukowych, samorządowych i biznesu i rozpoczęła dialog o obraniu wspólnego kierunku i działań w zaangażowanie środowisk lokalnych w problemy globalne – powiedziała prowadząca konferencję Ewelina Rozpara, Rzecznik prasowy Grupy VIVE.
W briefiengu wzięli udział:
- Dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego dr hab. inż. Barbara Gawdzik, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- Prodziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej dr hab. inż. Łukasz Orman,
- Dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK w Kielcach prof. zw. dr hab. n. med. Marianna Janion,
- Poseł RP Adam Cyrański,
- Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik,
- Prezes Zarządu Fundacji VIVE Serce Dzieciom Grażyna Jarosz,
- Prezes Zarządu Grupy MAC Grzegorz Kowalski,
- Zawodnik PGE VIVE Kielce Arkadiusz Moryto
Pierwszy Kongres Ekologiczny dla Przedszkolaków był kolejną inicjatywą, która wpisuje się w nurt Textile Upcycling. Liderem trendu jest VIVE Group. W ramach nurtu prowadzonych jest wiele inicjatyw, w tym projekty TRANSPLANTACJA i ADAPTACJA. Grupa VIVE organizuje akcje edukacyjne skierowane do odbiorców z różnych grup wiekowych, w tym konkurs plastyczny “Recycling na miarę”.