Menu

O firmie

Spółka VIVE Textile Recycling powstała w 1992 roku i jest największą spółką w strukturze Grupy VIVE. Zajmujemy się recyclingiem tekstyliów, sprzedażą hurtową i detaliczną sortowanej oraz niesortowanej odzieży używanej, sprowadzanej z krajów zachodniej Europy, a także surowca przetworzonego na czyściwo przemysłowe.

Nasza praca składa się z wielu etapów – od pozyskania tekstyliów, przez sortowanie aż po sprzedaż hurtową i detaliczną odzieży używanej i czyściwa przemysłowego oraz innych produktów wynikających z procesu recyclingowego. Gotowe produkty trafiają do naszych stałych odbiorców z wielu krajów Europy, Afryki, Azji, a nawet Ameryki Północnej i Południowej.

Surowiec, który nie jest zgodny z naszymi wymaganiami jakościowymi, przerabiany jest na czyściwo przemysłowe.

Posiadamy zautomatyzowane linie do sortowania odzieży. Uczestniczymy w programie Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008, który certyfikuje firma DEKRA.

Wieloetapowy proces produkcji wymaga utrzymywania wysokich standardów jakościowych i nie byłby możliwy bez naszej profesjonalnej kadry, która liczy już ponad 1200 osób. Nasi pracownicy i managerowie to najcenniejszy zasób firmy, w który nieustannie inwestujemy.

Jesteśmy jednym z największych i najbardziej uznanych pracodawców w regionie. Wszystkim naszym pracownikom zapewniamy stabilne i jasne warunki zatrudnienia.

Stale inwestujemy w rozwój pracowników oraz wprowadzamy rozwiązania wpływające na podnoszenie komfortu i bezpieczeństwa pracy.

Stawiamy na nieustanny rozwój firmy, dlatego stale poszukujemy nowych rynków pozyskiwania i sprzedaży odzieży używanej oraz innowacyjnych rozwiązań recyklingu tekstyliów.

Każdego dnia ponad 990 osób w systemie 3-zmianowym przerabia około 500 ton surowca, sortując go na 700 różnych grup asortymentowych.

Grup asortymentowych

Cały proces składa się z kilku etapów, na których przepływ surowca jest nadzorowany przez system wizualizacji procesów, wspomagających ich zarządzanie.

Udoskonalamy procesy produkcyjne związane z recyklingiem tekstyliów, wdrażamy również pomysły i rozwiązania przygotowywane przez naszych pracowników, dzięki czemu działalność firmy jest nie tylko zgodna z najwyższymi standardami jakościowymi ISO 9001 i 14001, obowiązującymi w VIVE Textile Recycling, ale również przyjazna otoczeniu i środowisku.

 • Etap 1
  Nasza praca rozpoczyna się od rozładunku dostarczanego do zakładu surowca.

 • Etap 2
  Następnie surowiec poddawany jest wstępnej segregacji i trafia na taśmociągi, które przewożą go do Działu I Sortowania.

 • Etap 3
  Po wstępnym sortowaniu surowiec zostaje przekazany do Działu II Sortowania, do którego dostarczana jest tylko odzież.

 • Etap 4
  Pracownicy Działu II Sortowania grupują odzież na różne typy, rozdzielając je do osobnych komór zasypowych.

 • Etap 5
  Pogrupowane ubrania przechodzą do Działu III Sortowania, gdzie konkretne grupy tekstyliów dzielone są na gatunki, dostosowane do wymagań jakościowych odbiorców. Odzież jest klasyfikowana indywidualnie i jeśli nie spełnia wyznaczonych wymogów, zostaje skierowana do działu przerobu na czyściwo przemysłowe, paliwo alternatywne bądź deskę kompozytową.

 • Etap 6
  Po zakończeniu III sortowania produkty trafiają do Działu Pakowania. Towar zostaje zapakowany w worki bądź sprasowany w bele.

 • Etap 7
  Spakowane tekstylia są dokładnie ważone i znakowane kodem kreskowym.

 • Etap 8
  Gotowy produkt w specjalnych koszach zostaje przewieziony do hal magazynowych lub od razu trafia na załadunek. Magazyny przyjmują tygodniowo 1500 ton wyrobu gotowego z Działu Produkcji.

 • Etap 9
  Tekstylia przeznaczone na czyściwo przemysłowe trafią do Krajalni. Tekstylia, które nie mogą być wykorzystane jako czyściwo trafią do dalszej obróbki. Zostają przeznaczone na paliwo alternatywne, granulat PE lub deskę kompozytową. .

"Branża recyklingowa rozwija się dynamicznie. Nowe obszary, które mogą być dla niej polem do wzrostu, wyznaczają trendy w badaniach i poszukiwaniach nieznanych dotąd zastosowań odpadów tekstylnych. VIVE Textile Recycling stanowi awangardę tych poszukiwań – prowadzone przez firmę prekursorskie projekty stawiają ją w pierwszym szeregu nowatorskich i innowacyjnych przedsiębiorstw..."

Napisał o nas magazyn Forbes, Diamenty Forbesa 2014

System Zarządzania Środowiskiem ISO 14001:2004, certyfikowany przez firmę DEKRA jest najlepszym potwierdzeniem naszego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego.

Podczas wieloetapowego procesu produkcyjnego surowiec, który nie odpowiada wymaganiom klientów, zostaje przerobiony na odpad i czyściwo przemysłowe, które jest ponownie wykorzystywane w przemyśle. Obecnie, zgodnie z założeniami programu VIVE Textile Recycling „Razem dbamy o środowisko”, pracujemy nad możliwością 100% przetwarzania trafiającego do naszego zakładu surowca.